• slayt
  • slayt
DEĞERLİ GİRİŞİMCİLER VE GİRİŞİM ADAYLARI

DEĞERLİ GİRİŞİMCİLER VE GİRİŞİM ADAYLARI

 

     Toplumun geleceğini değiştirenler her zaman yeni, orijinal fikir ve eylemleri ortaya koyabilen girişimciler olmuştur.
İnsanoğlu sürekli daha kolay ve rahat yaşam peşinde koşmuştur. Bu uğurda büyük mücadeleler vermiş ve çok emek harcamıştır.
Çalışan, mücadele eden istikrarlı bir şekilde hayallerinin peşinde giden girişimciler insanlık tarihine büyük eserler bırakmıştır. İbn-i Sina, El-biruni,  Ali kuşçu, El-Cezirî, Edison, Galileo…
Ülkelerin girişimci kalitesini, Artuklu Türklerinde İsmail El-Cezirî’nin otomatik makineler tasarlamak için başlattığı kabul edilen güdümbilimini (sibernetik), Amerikalı matematikçi ve felsefeci Norbert Winer 1948 yılında Cybernetics adlı eserinde kontrol ve haberleşme biliminin insanlar ve makinelerdeki sofistike mekanizmaların denetim ve yönetimini tanımlamak için kullanmıştır. Zaman içinde Kanadalı bilim adamı Stafford Beer ve diğerleri tarafından sosyal bilimler, ekonomi ve yönetim bilimlerini içine alacak şekilde genişlemiştir.
İnsanlık; tarih boyunca, toplumsal rahatlığı ve konforu uğruna çalışmış, binlerce yıl ki gelişim son yüzyıldaki değişim kadar etkin olmamıştır. Son yüzyılda teknolojideki tekâmül hızı, internete ki hızlı ilerleme ile insan yaşamında ki gelişim doruk noktasına ulaşmıştır. Bilişimdeki muazzam hızlı değişim; dünyamızın coğrafi sınırlarının kaldırmış dünyayı bir düz alan haline getirmiş ve dünyamız bir avuç içi mesafesine sokmuştur. Bilgilerin anlık değiştiği, geliştiği ve paylaşıldığı bir dünyada GİRİŞİMCİLERE çok görevler düşmektedir.
Sınırların kalktığı dünyamızda bilgi ve teknoloji sahibi olanların hükmü sürer ve bu bilgileri elinde bulunduran ülkeler dünyada söz sahibi olurlar. Bu gelişmeler sayesinde ekonomileri en iyi duruma gelir.
Gerek ülkemizin ekonomik,  sosyal, bilişim, teknoloji gelişimine katkıda bulunmak ve gerekse insanlığın ilerlemesinde katkımız olması için GİRŞİMCİLİK ALIŞKANLIĞINI kazanmalıyız. Girişimcilik motivasyonumuzu tetikleyen kültürel kodlarımızı, değerlerimizi, yılların birikimi olan medeniyetimizden, geleneklerimizdeki olumlu önerilerden önermeler çıkarıp topluma sunabilmeliyiz.
Girişimciliği bir yaşam biçimi haline getirmenin yolu kültürlü ve eğitimli bir toplum olmaktan geçer.
GİRİŞİMCİLİK KÜLTÜRÜNÜ GELİŞTİRME DERNEĞİ de böyle bir rol üstlenerek; gençlerimizi motivasyonla bu alışkanlığı kazandırmak için, sosyal sorumluluk şuuruna sahip bir grup arkadaşla bu yola koyulduk. Okullarda GİRİŞİMCİLİK RUHUN GELİŞTİRİLMESİ için vereceğimiz seminerler, okuma günleri, girişimciler ile yatırımcıları bir araya getirmek için bizimle aynı duygu ve düşünceyi paylaşan Kamu ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içinde faaliyetlerimizi sürdüreceğiz.
Çalışmak bizden, Tevfik (Başarı) Allahtan.Murat YÜCETÜRK

Okunma Sayısı: 227


3.233.232.160
YAZARIN DİĞER YAZILARI

  Anadoluyakası Adıyamanlılar Derneği

© Copyright 2023  V4.2 Tüm Hakları Saklıdır. | Dernek Sitesi | Köy Sitesi


Top